PRS (Polski Rejestr Statków) uruchomił usługę szybkiego doradztwa armatorom – tzw. Emergency Response Center (ERC), uruchamianą w sytuacjach awaryjnych jakie mogą spotkać statek i jego załogę np.:
- uszkodzenie kadłuba,
- wejście statku na mieliznę,
- przesunięcie ładunku,
- pożar/wybuch,
- zderzenie ze stałym lub ruchomym obiektem,
- nadmierny przechył.
Emergency Response Center tworzy czteroosobowy Zespół szybkiego doradztwa armatorom w sytuacjach awaryjnych, składający się ze specjalistów od stateczności, wytrzymałości kadłuba i ochrony środowiska. W sytuacjach wyjątkowych skład Zespołu może być uzupełniany o specjalistów z innych dziedzin. Pracą Zespołu kieruje Przewodniczący, który jest także osobą kontaktową w przypadku zaistnienia sytuacji awaryjnej.
Zespół ma do dyspozycji odpowiedni sprzęty komputerowy, nowoczesne środki łączności i niezależne źródło zasilania na wypadek przerw w dostawie energii elektrycznej. Każdy statek objęty usługą ERC opisany jest komputerowym modelem, co umożliwia ocenę aktualnego zagrożenia i zaproponowanie Armatorowi podjęcie odpowiednich działań. Pomoc jest udzielana w czasie od 4 do 12 godzin od momentu otrzymania ze statku informacji o sytuacji awaryjnej.
Informacje o sytuacjach awaryjnych należy zgłaszać pod numer tel. +48 58 75 11 148 lub na adres mailowy: erc@prs.pl
Należy zaznaczyć, że praca członków Emergency Response Center ma wyłącznie charakter doradczy i konsultacyjny. Dzięki stałemu kontaktowi z załogą statku i z przedstawicielem armatora podczas zaistnienia sytuacji awaryjnej pomaga lepiej ocenić aktualną sytuację i podjąć właściwe decyzje przez kapitana statku.
W przypadku podpisania umowy pomiędzy armatorem i PRS, armator zobowiązany jest do wypełnienia trzech formularzy, będących załącznikami do umowy:
Polski Rejestr Statków S.A.
PRS Emergency Response Center
al. gen. Józefa Hallera 126
80-416 Gdańsk
tel: +48 58 75 11 148
email: erc@prs.pl