Aktualności

Współpraca PRS z Akademią Marynarki Wojennej

Współpraca PRS z Akademią Marynarki Wojennej
Porozumienie o współpracy

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że 26 czerwca zostało podpisane Porozumienie o współpracy Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte z Polskim Rejestrem Statków S.A.

Uroczystość podpisania porozumienia miała miejsce w trakcie 10. Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie.

Ze strony AMW dokument podpisał kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, Rektor Komendant AMW. Ze strony PRS podpis złożył prezes firmy, Grzegorz Pettke.

Jaki będzie zakres współpracy?

Porozumienie obejmuje bardzo szeroki obszar wspólnych działań. Do najważniejszych należą:

  • współudział AMW przy tworzeniu przepisów, wymagań i norm dotyczących budowy okrętów i techniki morskiej,
  • współpracę przy kwalifikowaniu technologii, uznawaniu maszyn i urządzeń przeznaczonych na okręty i jednostki pływające, w tym obiekty infrastruktury lądowej i offshore;
  • kooperacja w ramach grup morskich NATO i NSCA (Stowarzyszenia Klasyfikacji Okrętów Wojennych),
  • wymiana doświadczeń w zakresie nadzorów przemysłowych,
  • wykonywanie wspólnych ekspertyz i ocen projektów okrętów i specjalistycznych jednostek pływających, certyfikację i ocenę zgodności wyrobów, technologii oraz infrastruktury okrętowej, w tym do prowadzenia prac podwodnych.

Współpraca będzie się odbywała także na poziomie naukowym i edukacyjnym. Obejmie wymianę informacji naukowo-technicznej w obszarze budownictwa okrętowego, bezpieczeństwa żeglugi i wyposażenia do ratowania marynarzy na morzu, przepisów dotyczących bezpieczeństwa eksploatacji okrętów i ich wyposażenia oraz ochrony środowiska i infrastruktury lądowej. W zakresie edukacji podmioty zobowiązały się do współdziałania przy kształceniu kadr i organizacji praktyk studenckich.

Co przyniesie zawarte porozumienie o współpracy?

Współpraca między AMW i PRS umożliwi wykorzystanie doświadczeń obu instytucji w dziedzinie projektowania i budowy okrętów, przepisów klasyfikacji i budowy statków i okrętów, odbiorów materiałów i wyposażenia oraz nadzorów nad budową i remontami obiektów, a także współdziałanie obu stron w zakresie standaryzacji i unifikacji oraz wymiany informacji naukowo-technicznej.

Jest to kolejna umowa PRS, która ma wzmocnić współpracę i wymianę wiedzy eksperckiej między polskimi podmiotami. Wierzymy, że przyniesie korzyści nie tylko obu stronom, ale będzie służyć szeroko rozumianemu bezpieczeństwu narodowemu, bezpieczeństwu żeglugi, urządzeń techniki podwodnej, systemów i ludzi. Pozwoli na rozwój wojskowej techniki morskiej i trafne zarządzanie ryzykiem w zakresie infrastruktury na morzu i lądzie oraz celowaną działalność szkoleniową i edukacyjną.

Related Posts

Skip to content