Aktualności

CTO i PRS nawiązują bliższą współpracę

CTO i PRS nawiązują bliższą współpracę

23 kwietnia 2025 r. PRS podpisał umowę o współpracy z Centrum Techniki Okrętowej S.A. Porozumienie między instytucjami obejmuje szeroki zakres wspólnych działań, przede wszystkim realizację projektów badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na wspieranie sektora okrętowego i offshore w Polsce i za granicą.

Współpraca obejmie w szczególności:

  • rozwój nowych technologii i standardów dla holistycznie pojętego przemysłu morskiego,
  • udział w projektach finansowanych ze środków krajowych i unijnych,
  • wspólne prowadzenie badań i analiz w obszarach aero- lub hydrodynamiki, wytrzymałości konstrukcji, technologii podwójnego zastosowania, badań środowiskowych urządzeń przemysłowych i wyposażenia okrętowego oraz ochrony środowiska,
  • organizację szkoleń, seminariów i konferencji związanych z sektorem morskim,
  • okresowe konsultacje i wymianę informacji w obszarach zdefiniowanych w umowie,
  • merytoryczne wsparcie w pracach i zadaniach realizowanych na rzecz IMO, EU oraz Polskiej Administracji Morskiej ze względu na istniejące zobowiązania wynikające z podpisanych umów międzynarodowych.

W zakresie priorytetowych zagadnień obie firmy będą wzajemnie wspierać się merytorycznie w zakresie realizacji badań, prób oraz pomiarów związanych z wypełnieniem przez PRS roli Organizacji Uznanej działającej w imieniu państwa bandery przy spełnianiu roli weryfikatora wymagań IMO lub EU oraz związanych z dekarbonizacją żeglugi, zwłaszcza w zakresie poprawy efektywności energetycznej transportu morskiego i ograniczania emisji gazów cieplarnianych.

CTO i PRS będą prowadziły specjalistyczne konsultacje lub realizowały zlecenia związane z wymaganiami wykonania analiz metodami CFD w zakresie rozwoju techniki okrętowej, wdrażania innowacyjnych rozwiązań na rzecz bezpieczeństwa żeglugi i/lub stosowania paliw alternatywnych w żegludze lub przemyśle, a także zlecenia dotyczące optymalizacji układów napędowych i pędników z wykorzystaniem metod CFD oraz MES.

Umowę z ramienia CTO podpisał prezes Jan Dobiński, ze strony PRS prezes Grzegorz Pettke. W imieniu PRS koordynatorem współpracy będzie dyrektor Pionu Naukowo-Badawczego, Marek Narewski. Zawarte porozumienie to kolejny krok PRS w poszerzaniu współpracy pomiędzy polskimi podmiotami gospodarczymi na rzecz rozwoju polskiej myśli technicznej i wspierania polskiej gospodarki morskiej.

Related Posts

Skip to content