PRS w ramach swojej działalności jako towarzystwo klasyfikacyjne prowadzi i stymuluje badania naukowe, m.in. związane z określeniem warunków odziaływania środowiska morskiego na konstrukcję statków i obiektów offshore oraz ich zachowaniem w środowisku morskim. Dążąc do poszerzenia zakresu specjalistycznych analiz i efektywniejszej realizacji swoich zadań oraz wyższej jakości usług, zacieśniamy współpracę z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk.
Podpisanie listu
14 lutego 2025 r. Zarząd PRS podpisał list intencyjny otwierający wykorzystanie bazy danych opracowanej w ramach projektu CSI-POM oraz tworzący podstawę do bliższej współpracy naukowo-badawczej z Pracownią Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych Instytutu Oceanologii PAN. Ze strony Instytutu Oceanologii list parafowała prof. dr hab. Lidia Dzierzbicka-Głowacka, kierownik Pracowni.
Zakres współpracy
Obie instytucje będą wspólnie badać funkcjonowanie ekosystemu morskiego polskich obszarów Południowego Bałtyku oraz procesów fizycznych zachodzących w środowisku morskim. W tym celu zamierzają wspólnie realizować uzgodnione projekty badawcze i pozyskiwać środki na ich realizację.
Cyfrowy System Informacji dla Polskich Obszarów Morskich
W Instytucie Oceanologii PAN opracowano cyfrowy system pn. CSI-POM i CSI-POM2 (www.csipom.pl i www.csipom2.pl). Jest to narzędzie do obserwowania zmian zachodzących w środowisku morskim, integrujące dane dotyczące ekosystemów morskich, hydrodynamiki oraz procesów ekologicznych w polskich wodach Bałtyku.
Korzyści dla PRS z nawiązania współpracy
Podpisane porozumienie pozwoli PRS na korzystanie z danych dostępnych w bazie numerycznej oraz zdefiniowanie własnych specyficznych potrzeb, które mogą być pomocne w statutowej działalności PRS poprzez umożliwienie pozyskania bieżących i historycznych danych hydro i meteorologicznych, np. do weryfikacji obciążeń od falowania i wiatru działającego na konstrukcje statków i inne obiekty w rejonie Bałtyku Południowego. Tym samym PRS będzie mógł podnosić swoje kompetencje na rzecz bezpieczeństwa morskiego.