Aktualności

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy na Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym w Szanghaju

W dniu 26 czerwca 2024 roku, w ostatnim dniu wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Chinach, odbyło się Polsko-Chińskie Forum Gospodarcze w Szanghaju. Organizatorem wydarzenia była Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Ambasada RP w Pekinie. W Forum wzięli udział reprezentanci świata biznesu oraz przedstawiciele władz państwowych obu krajów. Polskiej delegacji przewodniczył Prezydent RP Andrzej Duda. W czasie wizyty Prezydenta RP w Chinach podpisano porozumienia dotyczące współpracy i wymiany handlowej, które mają wspomóc polskie firmy w dostępie do chińskiego rynku i przyczynić się do zmniejszenia niekorzystnego dla polskiej strony bilansu handlowego.

Wydarzenie było okazją do zacieśniania relacji między przedsiębiorcami z Polski i Chin. W Forum brało udział około 300 osób, w tym duże grono polskich i chińskich przedsiębiorców różnych branż. Z ramienia PRS w Forum wziął udział Pan Leszek Pokora, Dyrektor Wykonawczy spółki  „PRS (Shanghai) Vessel Inspection Company Limited”. Polski Rejestr Statków S.A. jest obecny na chińskim rynku już od ponad dwóch dekad. Klientami placówki PRS w Szanghaju są chińscy armatorzy, certyfikujący swoje statki w PRS, chińskie stocznie oraz lokalni producenci materiałów i wyposażenia na statki. Tradycyjnie PRS świadczy też swoje usługi na statkach innych armatorów, których jednostki zawijają do chińskich portów lub są remontowane w chińskich stoczniach.

Na Forum podpisano kilka wcześniej uzgodnionych umów handlowych, zaprezentowano możliwości różnych sektorów polskiej gospodarki oraz odbył się panel dyskusyjny na temat współpracy gospodarczej Polski i Chin. Jak zwykle przy tego typu wydarzeniach nawiązano wiele nowych kontaktów i przeprowadzono rozmowy mające w przyszłości zaowocować współpracą i obopólnymi korzyściami gospodarczymi.

Obecna wizyta Prezydenta RP oraz wsparcie polskich władz i służb dyplomatycznych tworzą lepszy klimat dla nawiązywania przez polskie firmy nowych oraz zacieśniania istniejących relacji biznesowych.

Skip to content