Aktualności

Rusza budowa 5. niszczyciela min dla MW

Rusza budowa 5. niszczyciela min dla MW

W dniu 19 stycznia 2024 roku w hali stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyło się symboliczne rozpoczęcie nowej budowy (uroczyste palenie blach) kolejnego, piątego z serii, niszczyciela min typu KORMORAN II.

W budowę okrętu, dla którego przeznaczono nazwę „Rybitwa”, zaangażowane jest konsorcjum w składzie:  Remontowa Shipbuilding S.A., OBR Centrum Techniki Morskiej i PGZ Stocznia Wojenna. Po podniesieniu bandery okręt będzie pełnił służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Trzy wcielone do służby okręty: ORP „Kormoran” , ORP „Albatros” i ORP „Mewa” wykonują już zadania w morzu, przyczyniając się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa morskiego państwa. Są to wysoce wyspecjalizowane jednostki, szczególnie potrzebne w tak niebezpiecznych czasach. Dzięki zaawansowanej technice, dużej automatyzacji  i niezawodności są w stanie „skanować” dno morza i wykrywać czyhające niebezpieczeństwa (miny morskie, siły i środki dywersji podwodnej, obiekty podwodne), a następnie je neutralizować. Na czwartej jednostce, o nazwie „Jaskółka”, położono stępkę w dniu 25 lipca 2023 roku. Na dzień dzisiejszy znajduje się ona na etapie łączenia bloków przestrzennych i częściowego wyposażania w specjalnie dostosowanej do tego hali produkcyjnej.

Wszystkie nowoczesne niszczyciele min dla polskiej marynarki wojennej budowane są w oparciu o „Przepisy klasyfikacji i budowy okrętów wojennych” wydane przez PRS S.A. Nadzór klasyfikacyjny i konwencyjny nad rozpatrywaniem dokumentacji, budową i próbami sprawują inspektorzy naszego towarzystwa klasyfikacyjnego.

Na uroczystej inauguracji budowy kolejnej jednostki do poszukiwania i zwalczania min, PRS reprezentował Zarząd w osobach Prezesa Henryka Śniegockiego i Członka Zarządu Jacka Witta oraz dyrektor Pionu Okrętowego, Aleksander Łęgowski, z inspektorami Inspektoratu Nadzoru Okrętów Wojennych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele konsorcjum, Ministerstwa Obrony Narodowej, władzy samorządowej, Urzędu Morskiego, stoczni i firm realizujących projekt. Uroczyste rozpoczęcie palenia (włączenie maszyny do wypalania ) przeprowadził dowódca 8. FOW, kadm. Piotr Sikora.

Uroczystość rozpoczęcia budowy nowego okrętu odbyła się bez zakłóceń, w podniosłej atmosferze. Przekazanie niszczyciela min „Rybitwa” dla MW RP planowane jest na początek 2027 roku.

 
Skip to content