W dniu 19 stycznia 2024 roku w hali stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku odbyło się symboliczne rozpoczęcie nowej budowy (uroczyste palenie blach) kolejnego, piątego z serii, niszczyciela min typu KORMORAN II.
W budowę okrętu, dla którego przeznaczono nazwę „Rybitwa”, zaangażowane jest konsorcjum w składzie: Remontowa Shipbuilding S.A., OBR Centrum Techniki Morskiej i PGZ Stocznia Wojenna. Po podniesieniu bandery okręt będzie pełnił służbę w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.
Trzy wcielone do służby okręty: ORP „Kormoran” , ORP „Albatros” i ORP „Mewa” wykonują już zadania w morzu, przyczyniając się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa morskiego państwa. Są to wysoce wyspecjalizowane jednostki, szczególnie potrzebne w tak niebezpiecznych czasach. Dzięki zaawansowanej technice, dużej automatyzacji i niezawodności są w stanie „skanować” dno morza i wykrywać czyhające niebezpieczeństwa (miny morskie, siły i środki dywersji podwodnej, obiekty podwodne), a następnie je neutralizować. Na czwartej jednostce, o nazwie „Jaskółka”, położono stępkę w dniu 25 lipca 2023 roku. Na dzień dzisiejszy znajduje się ona na etapie łączenia bloków przestrzennych i częściowego wyposażania w specjalnie dostosowanej do tego hali produkcyjnej.
Wszystkie nowoczesne niszczyciele min dla polskiej marynarki wojennej budowane są w oparciu o „Przepisy klasyfikacji i budowy okrętów wojennych” wydane przez PRS S.A. Nadzór klasyfikacyjny i konwencyjny nad rozpatrywaniem dokumentacji, budową i próbami sprawują inspektorzy naszego towarzystwa klasyfikacyjnego.
Na uroczystej inauguracji budowy kolejnej jednostki do poszukiwania i zwalczania min, PRS reprezentował Zarząd w osobach Prezesa Henryka Śniegockiego i Członka Zarządu Jacka Witta oraz dyrektor Pionu Okrętowego, Aleksander Łęgowski, z inspektorami Inspektoratu Nadzoru Okrętów Wojennych. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele konsorcjum, Ministerstwa Obrony Narodowej, władzy samorządowej, Urzędu Morskiego, stoczni i firm realizujących projekt. Uroczyste rozpoczęcie palenia (włączenie maszyny do wypalania ) przeprowadził dowódca 8. FOW, kadm. Piotr Sikora.
Uroczystość rozpoczęcia budowy nowego okrętu odbyła się bez zakłóceń, w podniosłej atmosferze. Przekazanie niszczyciela min „Rybitwa” dla MW RP planowane jest na początek 2027 roku.