Aktualności

Arsenio Antonio Dominguez Velasco nowym Sekretarzem Generalnym IMO od 2024

Pan Arsenio Antonio Dominguez Velasco został zatwierdzony jako kolejny Sekretarz Generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Zgromadzenie IMO jednogłośnie zatwierdziło (30 listopada) decyzję Rady z jej 129. sesji (C129) o mianowaniu go na to stanowisko.

Dominguez Velasco obejmie stanowisko sekretarza generalnego 1 stycznia 2024 r. na początkową czteroletnią kadencję, która zakończy się 31 grudnia 2027 r. Zostaje dziesiątym wybranym Sekretarzem Generalnym Organizacji.

Ustępujący Sekretarz Generalny, Kitack Lim, pogratulował swojemu następcy nominacji. Pan Lim powiedział:
„Jestem przekonany, że członkowie jako całość podjęli mądrą decyzję i że pan Dominguez Velasco będzie umiejętnie kierował Sekretariatem w promowaniu mandatu Organizacji i w realizacji jej celów”.

Pan Lim zobowiązał się do współpracy z panem Dominguezem Velasco w celu zapewnienia uporządkowanego i pomyślnego przekazania władzy, a w tym, co nazwał „symbolicznym aktem przejścia i sukcesji”, przekazał panu Dominguezowi obszerny dokument informacyjny, aby pomóc mu w przygotowaniach do roli sekretarza generalnego.  

Zwracając się do Zgromadzenia, Pan Dominguez Velasco powiedział:
„Macie moje pełne zaangażowanie w budowanie organizacji opartej na wspaniałej pracy wykonanej przez moich poprzedników, biorąc pod uwagę, że już jest znaczącą i wpływową organizacją, tak aby stać się instytucją, która będzie się rozwijać, realizując swój pełny program, od bezpieczeństwa po dekarbonizację, od cyfryzacji po czynnik ludzki.

Międzynarodowa Organizacja Morska, nie tylko patrzy w przyszłość, ale czyni więcej w zakresie zmian, różnorodności, integracji i przejrzystości; jest oddana wszystkim ludziom, od wszystkich bardzo profesjonalnych pracowników, którzy tworzą Sekretariat IMO, po naszych marynarzy na całym świecie i, co być może najważniejsze, poświęcona dla młodszych pokoleń, tych, którym jesteśmy zobowiązani przekazać planetę, która jest lepszym miejscem do życia „.

Podsumował: „Chcę powtórzyć, jak bardzo nie mogę się doczekać, aby przewodzić IMO; aby kontynuować współpracę z wami wszystkimi, niezwykłą grupą ludzi, którzy wielokrotnie pokazywali, że możemy osiągać wyniki, słuchając i rozumiejąc się nawzajem, dzieląc się naszymi celami i obawami. Mam wielkie szczęście, że zaczynam od wspaniałego zespołu profesjonalistów w Sekretariacie, którzy również chcą tego, co najlepsze dla państw członkowskich i wszystkich naszych zainteresowanych stron.”

 

Link do oryginalnego artykułu w wersji angielskiej:
https://www.imo.org/en/MediaCentre/PressBriefings/pages/Arsenio-Dominguez-Velasco-confirmed-as-next-IMO-Secretary-General.aspx

Skip to content